
Обща функционалност за Archimed eProcess/.NET
- Двуфакторна автентикация в Archimed eDMS. Новата функционалност осигурява допълнителен фактор при вход в системата, под формата код, изпращан със SMS или имейл съобщение.
- Предотвратяване на опити за отгатване на пароли при вход. Разработен е механизъм за защита от опити за откриване на парола, чрез временно заключване на акаунтите на потребители, след определен брой неуспешни опити.
- Интеграция с услуги за автентикация с OpenID Connect. Разширени са възможностите за вход в системата с помощта на съвместими с OpenID Connect доставчици на идентичност. С това, Archimed позволява интегриран вход с Azure AD, Microsoft или Google акаунт, както и други съвместими услуги.
- Уеб административен модул. Разработена е уеб базирана версия на административния модул на Archimed eDMS с поддръжка на основната функционалност и на всички модули.
- Съхраняване на неструктурираното съдържание във външно хранилище. Възможността неструктурираното съдържание (файловете на електронния архив, съобщения от е-Обмен, имейли и др.) да бъдат съхранявани извън основната база данни на Archimed в множество различни хранилища. Това дава възможност за:
- Драстично намаляване на размера на основната база данни на Archimed, с възможност за по-дългосрочно използване на безплатната, но напълно функционална, версия на Microsoft SQL Server – Express Edition (работеща с бази данни с размер до 10 ГБ)
- Значително улесняване на процедурите по актуализиране, поддръжка и създаване на резервни копия на базата данни на Archimed
- Оптимизиране на скоростта на достъп до данните, чрез разпределянето им в различни хранилища, според техния тип и момент на постъпване
- Допълнителна защита на съхраненото съдържание, благодарение на поддръжката на хранилища с ограничен само до четене достъп
- Поддържаните по настоящем хранилища за неструктурирано съдържание са:
-
- Файловата система и споделени по мрежата папки
- Различна от основната Microsoft SQL Server база или сървър
- Новата система за съхранение на неструктурирано съдържание позволява интеграцията с хранилища като други СУБД, уеб услуги и специализирани решения на други доставчици
- Разширени възможности за изпращане на имейл. Системата позволява изпращането на имейл съобщения да се прави по протоколи с максимална сигурност и надеждност, а на самите изходящи писма автоматично да бъде поставян електронен подпис на организацията, за да гарантира тяхната автентичност.
- Преработени известия по имейл. Изцяло преработеният механизъм за известяване на потребителите осигурява по-пълна информация за възникналите събития и я поднася по съвместим с всички съвременни устройства, браузери и имейл приложения начин.
- Известия по SMS. Известия, които системата изпраща, вече могат да бъдат и под формата на кратки SMS съобщения, благодарение на интеграцията с Twilio или друг доставчик на SMS услуги.
- Известия със справка/напомняне на неотговорените насочвания (задачи). Системата периодично може да изпраща справка за неотговорените насочвания до техните изпълнители и/или отговорници, като справката включва обобщена статистика, а имейл известието – и Excel таблица с подробна информация за всяко едно насочване.
- Възможност изпращане на известия чрез други външни услуги за известяване. Новата гъвкава система за известия позволява интеграцията с услуги за известяване на други доставчици, в т.ч. по канали като Skype, Viber, WhatsApp, Microsoft Teams или други.
- Валидиране и оптимизиране на работата. За да се ограничи възможността за пропуски или некоректно завеждане на документи от страна на потребителите, като в същото време се улесни тяхната работа, е дадена възможност за гъвкаво конфигуриране в на поведението на електронния архив.
- Визуална индикация за наличие на електронен архив на документ.
- Изискване за наличие на файлове в публикуван електронен архив. Наред с изискването за правилно попълнени метаданни (атрибути), при публикуване на електронния архив на документ, е създадена възможност за изискване на наличието и на прикачени файлове в него.
- Изискване за наличие на публикуван електронен архив. Предвидена е проверка за наличието на публикуван електронен архив, при прехода на документа от „Работен“ към „Официален“
- Автоматично публикуване на електронен архив. Системата автоматично публикува електронното съдържание, когато един документ се трансформира от „Работен“ към „Официален“.
- Подобрена работа с файлове и електронно подписано съдържание
- Роли на файловете. Archimed винаги е позволявал наличието на множество файлове в електронния архив за един документ, но тази възможност вече е разширена с въвеждане на роли на файловете:
- „Заглавна страница“ – основният файл, който потребителите виждат при преглед на документа (напр. „Придружаващо писмо“, „Сигнал“, „Заявление“, „Искане за възстановяване на разходи“ и др.)
- „Основен“ – придружаващ заглавната страница файл, който не може да бъде променян, след приключване на изготвянето/подпиването на документа
- „Допълнителен“ – файл, който може да бъде манипулиран, дори след изготвянето/подисване документа
- „Оригинал“ – Системен файл, довел до създаването на документа (имейл, заявление или др), който не може да бъде манипулиран, след като веднъж документът е бил създаден
- Подробна информация за файловете. Наред с описанието и момента на добавяне на всеки файл, потребителите имат бърз достъп до:
- Оригиналното име на файла
- Размера на файла
- Подробна информация за поставените електронни подписи и времеви печати, техните ниво на осигуреност и йерархия
- Възможност за изтегляне на електронно подписано съдържания. Електронно подписаните файлове могат да бъдат достъпвани в чист вид, без нужда от допълнителен софтуер за отделянето им от подписаното съдържание, но също така и изтегляни заедно с подписите им в посочения от потребителя формат.
- Роли на файловете. Archimed винаги е позволявал наличието на множество файлове в електронния архив за един документ, но тази възможност вече е разширена с въвеждане на роли на файловете:
- Подробна история.
- Обединяване на насочвания и задачи.
- Права за поставяне на резолюции. Във връзка с поставянето на резолюции и адресирането на нуждите на ръководните кадри и техните сътрудници, е въведена възможност за определянето на:
- Служители, които могат да правят резолюции
- Служители, които могат да въвеждат, променят или изтриват резолюции от името на други служители (напр. техните ръководители)
- Възможност за указване на регистрационен индекс и дата на документа при публикуване. При публикуване на документ, потребителят може да посочи регистрационния индекс и/или дата, в случай че има права за това. Премахнатата възможност това да се случва на по-късен етап адресира опасността от „антидатиране“ на документи.
- Насочване към група служители.
- Деактивиране на „Насочване“. В страницата с преглед на детайлите на "Насочване" е добавен нов бутон "Деактивирай", чрез който активно, неотговорено насочване, по което няма движение, може да бъде деактивирано.
- Бутонът се вижда само ако насочването не е отговорено;
- Бутонът е активен, само за тези които имат права да деактивират насочването.
- Преглед на извършеното действие по документ. Създаден е екран за преглед на извършено действие по документ, който е достъпен чрез бутон „Виж“ в историята на документа. Създадена е дървовидна структура, репрезентираща взаимовръзките между преглежданото действие и други свързани с него.
- Поддръжка на „Имейл“ протокол към електронния обмен. Тази функционалност изцяло замества и разширява наличната в настолното приложение на Archimed eProcess интеграция с Microsoft Outlook, като:
- Едновременен и проследим достъп на служителите до входящата и изходяща кореспонденция през служебни електронни пощенски кутии в интегрирана в Archimed eProcess среда, без нужда от допълнителни приложения, настройки или акаунти за достъп
- Разширява обхвата на модула за електронен обмен на документи в Archimed, чрез осигуряване на възможност на организациите да обменят електронно документи с кореспонденти, които нямат регистрации в СЕОС и ССЕВ;
- Осигурява възможност на организацията, използваща Archimed, да използва функционалностите на модула за електронен обмен, дори да няма регистрация в СЕОС или ССЕВ;
- Осигурява възможност за използване на публична и/или собствена инфраструктура за обмен на документи;
- Използване на утвърден и масов метод за обмен на съобщения с кореспонденти, които нямат Archimed.
- Прикачване на електронно подписано съдържание, при изпращане на документи
- При изпращане на съобщение чрез електронен обмен, може да се укаже съдържанието от електронния архив, което да бъде изпратено:
- Само съдържанието
- Съдържанието с прикрепен подпис (attached signature)
- Съдържанието с отделен подпис (detached signature)
Archimed eProcess.NET
- Електронно подписване на файлове съгласно Регламент (ЕС) № 910/2014 (eIDAS).
- Електронно подписване на файлове BISS на B-Trust.
Създадена е нова страница "Организационна схема", чрез която потребителите имат възможност да преглеждат структурата на организацията, работните календари на служителите и отделите, както и да въвеждат и променят отсъствията на служители.
- Организационната структура може да се прегледа, чрез навигация в нейната дървовидна структура, а може и да се извършва търсене по име или код на отдел или служител;
- При избор на отдел или служител, в дясната част от екрана се визуализират неговите детайли (основен отдел, имейл, описание и пр.), заедно с неговия работен календар. Работният календар включва събития, като назначаване на служител, освобождаване от работа и неговите отсъствия (платени и неплатени отпуски, болнични и др). В случай, че в организационната схема е избран отдел, то работният календар на отдела, включва отсъствията за служители в отдела;
- Потребителите, които притежават ролята „Task Manager”, могат да отбелязват отсъствия в работния календар за други служители.
Разработената функционалност осигурява възможност на потребителите на приложението да отбелязват важни за тях документи в системата, така че те да бъдат лесно откривани и да бъдат извършвани действия върху тях. След отпадането на притурката "Насочвания към мен", тази функционалност насища работния плот с полезна информация, чрез разработката на съответна притурка.
- Създадена е нова страница, която да показва папките с групирани отметки на потребителя. Всяка една отметка и папка в списъка, може да бъде преименувана или изтривана. Добавен е филтър по наименование, така че потребителите с голям брой отметки, лесно да могат да намерят това, което търсят;
- При преглед на документ е добавен бутон, чрез който лесно да може да се създава или премахва отметка, водеща към документа.
За да се информира потребителят на Archimed за това, дали даден служител е в отпуск, в диалога за избор на служител, е сменена иконата пред тези, които в момента отсъстват. По този начин може да се избегне регистрирането на вътрешен документ, насочване или друго действие към служители, които не са на разположение.
Разработена е възможност за бърз преглед на съдържанието на прикачените към електронния архив на документ файлове в рамките на приложението. Прегледът позволява, само с един клик, потребителят да се запознае със съдържанието на файл, без да е необходимо записването му на компютъра и/или отварянето му в специализирано приложение.
Предварителният преглед се поддържа за следните файлови формати:
- Растерни изображения: .avif; .gif; .jpg; .jpeg; .jfif; .pjpeg; .pjp; .png; .webp и др.
- Векторни изображения: .svg
- Видео: .mp4; .ogg
- Аудио: .wav; .mp3
- PDF: .pdf
- Текстови файлове: .txt; .md
- Microsoft Office документи:.docx; .doc; .xlsx; .xls; xlsm и др.
- Технически чертежи (2D/3D CAD), при наличие на лиценз за CAD Exchanger и за поддържаните от него файлови формати.
Разработени са нови елементи към падащото меню „Действия“: „отговори с преписка“, „отговори с междинен документ“.
Предоставя се възможност за преглед на всички действия извършени по документи, до които имам достъп в системата. Има възможност за използването на бързи филтри:
- Дата
- Регистратор
- От служител
- Към служител
- Тип на действието
Реализирано е търсене по задачи с цел прецизно намиране на задачи в системата. Има възможност за използване на следните филтри:
- Дата на поставяне на задачата;
- Дата на отговора на задачата;
- Краен срок (дата) / Без краен срок
- Състояние на задача;
- Регистратор;
- Сроков контрол;
- Служител поставил задачата;
- Служител получил задачата;
- Търсене по текст в задачата/ в отговора на задачата;
- Допълнителни критерии по документите, към които могат да се търсят задачи:
- Регистрационна дата на документа;
- Тип кореспонденция;
- Работно състояние;
- Тип документ;
- Маршрут;
- Дейност.
Разработена е функционалност за известяване на потребителя в реално време за насочени документи, поставени/отговорени задачи и др.
- Броят на новите известия се вижда в приложението с връзка, която води до списъка непрочетени известия. Добавена е и възможност всички известия да бъдат игнорирани.
- Всяко известие може да се появи и в центъра за известия на Windows.
- Всяко известие води потребителя до страницата на обекта, за който се отнася, напр. при натискане на известие за поставена задача, действието се прехвърля към страницата с детайлите на самата задача.
Обновената справка „Деловоден дневник“ дава възможност за допълнително филтриране на резултатите, които вече имат табличен вид.
При извеждане на повече от една страници с резултати, системата показва общия брой на резултатите, на страниците и дава възможност за бърз преход между тях.
Добавена е възможност за експортиране на списъците в приложението, както в PDF формат, така и в Excel, за да се позволи тяхната нататъшна обработка.
При принтиране на страница (в т.ч. в PDF формат) от приложението, излишното съдържание вече се скрива, като така максимално се използва пространството в печатните форми.
Системата позволява да бъдат създавани шаблони за често използваните насочвания, като това редуцира поставянето на тези насочвания до действие с един клик.
При избор на елемент от номенклатура, потребителят може с изписването само на няколко символа бързо да намери и избере търсения от него елемент, без да е необходимо отварянето на допълнителен диалог и обхождане на цялата структура на номенклатурата.
- Оптимизирана подредба на данните. За да се акцентира върху основната част от данните, са реализирани промени в основния изглед на документ:
- Добавени са индикатори до номера на документа, които видимо показват, че документът е резолиран и/или класиран.
- Информацията за резолюцията е по-подробна и изведена заедно с тази за класирането на документа.
- Преработен е изглед „Насочвания“, така че да даде по-пълна информация за насочванията, както възможност за тяхното бързо филтриране, като:
- Добавени са бързи филтри по състояние, като по подразбиране се показват само неотговорените насочвания.
- Информацията за насочванията е допълнена с всички техни реквизити.
- Изглед „История“ замени „Движение“ и той хронологично показва действията по документа, като:
- Добавени са бързи филтри, които да филтрират съдържанието на списъка, така че потребителят лесно и бързо да може да открие действията, които го интересуват (и при желание да ги експортира);
- Добавени са всички действия, които до момента се визуализираха само в изглед „Задачи“ – такива, които са свързани с поставянето, отговора, редактирането и деактивирането на задача;
- Всички действия са подредени по датата на тяхното възникване (по т.нар. „Системна дата“)
- Обединени са изгледите „Междинни“ и „Връзки“, като новият изглед „Междинни и свързани“ (за иницииращи документи) или „Свързани“ (за междинни документи) събира на едно място междинните документи по преписката и свързаните документи.
За да се постигне по-високо насищане с полезна за потребителя информация, в страница „Работен плот“, са реализирани следните промени в притурките:
- Новите притурки "Неотговорени насочвания " заменят "Неотговорени задачи" и „Насочвания към мен“, като тяхното съдържание вече е ориентирано към действията по насочване, вместо към насочените документи.
- Към информацията за документ във всяка от притурките са добавени типът документ, регистрационният индекс, крайният срок и идентификатора на кореспондента..
- Дължината на текста е ограничена до 40 символа (при надвишаване на този размер, остатъка от текста бива заменен от многоточие);
Archimed eProcess
Създадена е възможност за търсене на действие, свързано с регистрацията на документа по имейл.
Разработен е механизъм за известяване на потребителите за очакващо регистрация съобщение от е-Обмен в лентата на задачите на Windows.
За да се информира потребителят на Archimed за това, дали даден служител е в отпуск, в диалога за избор на служител, е сменена иконата пред тези, които в момента отсъстват. По този начин може да се избегне регистрирането на вътрешен документ, задача или друго действие към служители, които не са на разположение.
Променен е „Основен филтър" в изглед „Документи“, така че:
- Филтрирането по дата, вече филтрира по дата на създаване на документа;
- Възможно е филтриране на документите и по часа на тяхното създаване;
- В списъка с документи е добавена колона, съдържаща датата и часа на създаване на документа.
- Интерфейсът на формата е ергономичен и предлага удобни и използваеми в практиката комбинации от филтри;
- Добавени са филтри, които позволяват да се филтрира съдържанието спрямо „Очакван отговор“ на насочванията.