Обща функционалност за Archimed eProcess
- Двуфакторна автентикация в Archimed eDMS. Новата функционалност осигурява допълнителен фактор при вход в системата, под формата код, изпращан със SMS или имейл съобщение.
- Предотвратяване на опити за отгатване на пароли при вход. Разработен е механизъм за защита от опити за откриване на парола, чрез временно заключване на акаунтите на потребители, след определен брой неуспешни опити.
- Интеграция с услуги за автентикация с OpenID Connect. Разширени са възможностите за вход в системата с помощта на съвместими с OpenID Connect доставчици на идентичност. С това, Archimed позволява интегриран вход с Azure AD, Microsoft или Google акаунт, както и други съвместими услуги.
- Уеб административен модул. Разработена е уеб базирана версия на административния модул на Archimed eDMS с поддръжка на основната функционалност и на всички модули.
- Съхраняване на неструктурираното съдържание във външно хранилище. Възможността неструктурираното съдържание (файловете на електронния архив, съобщения от е-Обмен, имейли и др.) да бъдат съхранявани извън основната база данни на Archimed в множество различни хранилища. Това дава възможност за:
- Драстично намаляване на размера на основната база данни на Archimed, с възможност за по-дългосрочно използване на безплатната, но напълно функционална, версия на Microsoft SQL Server – Express Edition (работеща с бази данни с размер до 10 ГБ)
- Значително улесняване на процедурите по актуализиране, поддръжка и създаване на резервни копия на базата данни на Archimed
- Оптимизиране на скоростта на достъп до данните, чрез разпределянето им в различни хранилища, според техния тип и момент на постъпване
- Допълнителна защита на съхраненото съдържание, благодарение на поддръжката на хранилища с ограничен само до четене достъп
- Наличие на филтри за защита от зловредно съдържание, филтри за оптично разпознаване на съдържание и филтри за индексиране на съдържание
- Поддържаните по настоящем хранилища за неструктурирано съдържание са:
-
- Файловата система и споделени по мрежата папки
- Различна от основната Microsoft SQL Server база или сървър
- Новата система за съхранение на неструктурирано съдържание позволява интеграцията с хранилища като други СУБД, уеб услуги и специализирани решения на други доставчици
- Разширени възможности за изпращане на имейл. Системата позволява изпращането на имейл съобщения да се прави по протоколи с максимална сигурност и надеждност, а на самите изходящи писма автоматично да бъде поставян електронен подпис на организацията, за да гарантира тяхната автентичност.
- Стойностите на различни потребителски настройки, които до момента се пазеха в бисквитки, вече се съхраняват в базата на приложението. По този начин тяхната стойност вече не зависи от използвания браузър, компютър и/или настолен или уеб клиент на Archimed eProcess. Такива настройки са:
- Състоянието на бързите филтри в страниците „Документи“, „Насочвания“ и „Действия“;
- Езикът на интерфейса на приложението;
- Настройката „Приключи отговаряния документ“;
- Последно използваният „Очакван отговор“ при създаване на насочване;
- Други настройки.
- Преработени известия по имейл. Изцяло преработеният механизъм за известяване на потребителите осигурява по-пълна информация за възникналите събития и я поднася по съвместим с всички съвременни устройства, браузери и имейл приложения начин.
- Известия по SMS. Известия, които системата изпраща, вече могат да бъдат и под формата на кратки SMS съобщения, благодарение на интеграцията с Twilio или друг доставчик на SMS услуги.
- Известия със справка/напомняне на неотговорените насочвания (задачи). Системата периодично може да изпраща справка за неотговорените насочвания до техните изпълнители и/или отговорници, като справката включва обобщена статистика, а имейл известието – и Excel таблица с подробна информация за всяко едно насочване.
- Възможност изпращане на известия чрез други външни услуги за известяване. Новата гъвкава система за известия позволява интеграцията с услуги за известяване на други доставчици, в т.ч. по канали като Skype, Viber, WhatsApp, Microsoft Teams или други.
- Наличие на 3 състояния на документа:
- "Чернова"
- "Работен"
- "Публикуван"
- Валидиране и оптимизиране на работата. За да се ограничи възможността за пропуски или некоректно завеждане на документи от страна на потребителите, като в същото време се улесни тяхната работа, е дадена възможност за гъвкаво конфигуриране в на поведението на електронния архив.
- Визуална индикация за наличие на електронен архив на документ.
- Изискване за наличие на файлове в публикуван електронен архив. Наред с изискването за правилно попълнени метаданни (атрибути), при публикуване на електронния архив на документ, е създадена възможност за изискване на наличието и на прикачени файлове в него.
- Изискване за наличие на публикуван електронен архив. Предвидена е проверка за наличието на публикуван електронен архив, при прехода на документа от „Работен“ към „Официален“
- Автоматично публикуване на електронен архив. Системата автоматично публикува електронното съдържание, когато един документ се трансформира от „Работен“ към „Официален“.
- Подобрена работа с файлове и електронно подписано съдържание
- Роли на файловете. Archimed винаги е позволявал наличието на множество файлове в електронния архив за един документ, но тази възможност вече е разширена с въвеждане на роли на файловете:
- „Заглавна страница“ – основният файл, който потребителите виждат при преглед на документа (напр. „Придружаващо писмо“, „Сигнал“, „Заявление“, „Искане за възстановяване на разходи“ и др.)
- „Основен“ – придружаващ заглавната страница файл, който не може да бъде променян, след приключване на изготвянето/подпиването на документа
- „Допълнителен“ – файл, който може да бъде манипулиран, дори след изготвянето/подисване документа
- „Оригинал“ – Системен файл, довел до създаването на документа (имейл, заявление или др), който не може да бъде манипулиран, след като веднъж документът е бил създаден
- Подробна информация за файловете. Наред с описанието и момента на добавяне на всеки файл, потребителите имат бърз достъп до:
- Оригиналното име на файла
- Размера на файла
- Подробна информация за поставените електронни подписи и времеви печати, техните ниво на осигуреност и йерархия
- Възможност за изтегляне на електронно подписано съдържания. Електронно подписаните файлове могат да бъдат достъпвани в чист вид, без нужда от допълнителен софтуер за отделянето им от подписаното съдържание, но също така и изтегляни заедно с подписите им в посочения от потребителя формат.
- Роли на файловете. Archimed винаги е позволявал наличието на множество файлове в електронния архив за един документ, но тази възможност вече е разширена с въвеждане на роли на файловете:
-
Преработен диалог за преглед на подписите върху файл. Оптимизиран е неговият интерфейс, добавени са нови възможности. Диалогът дава възможност за:
- Експортиране на съдържание и подписи;
- Експортиране на подписи;
- Експортиране на сертификатите, с които са създадени подписите;
- Валидиране на подписите;
- Изтриване на обособените подписи.
- Указване на определени параметри за прикачените файлове в електронен архив на документите:
- Максимално допустим размер
- Бял“ или „Черен“ списък от:
- Файлови разширения;
- MIME (Multipurpose Internet Mail Extensions) типове
- Премахната поддръжка на режим „Без подписване“ от документен тип. По този начин всеки един от файловете в „е-Архив“ на документ може да бъде подписан с електронен сертификат;
- Невъзможно извършване на определени действия по документ, който притежава непубликуван електронен архив:
- "Насочване";
- "Изпращане с е-Обмен";
- "Добави към множество";
- "Генерирай код за достъп";
- "Изпрати документа до имейл";
- "Приключване".
- Подробна история.
- Обединяване на насочвания и задачи.
- Права за поставяне на резолюции. Във връзка с поставянето на резолюции и адресирането на нуждите на ръководните кадри и техните сътрудници, е въведена възможност за определянето на:
- Служители, които могат да правят резолюции
- Служители, които могат да въвеждат, променят или изтриват резолюции от името на други служители (напр. техните ръководители)
- Възможност за включване на отношения за действие "Резолиране" в системата за отношения
- Възможност за указване на регистрационен индекс и дата на документа при публикуване. При публикуване на документ, потребителят може да посочи регистрационния индекс и/или дата, в случай че има права за това. Премахнатата възможност това да се случва на по-късен етап адресира опасността от „антидатиране“ на документи.
- Насочване към група служители.
- Деактивиране на „Насочване“. В страницата с преглед на детайлите на "Насочване" е добавен нов бутон "Деактивирай", чрез който активно, неотговорено насочване, по което няма движение, може да бъде деактивирано.
- Бутонът се вижда само ако насочването не е отговорено;
- Бутонът е активен, само за тези които имат права да деактивират насочването.
- Поставяне на насочване с очакван отговор „Резолюция“, „Класиране“ или „Приключване“ по документ, към който вече има създадено съответното действие;
- Преглед на извършеното действие по документ. Създаден е екран за преглед на извършено действие по документ, който е достъпен чрез бутон „Виж“ в историята на документа. Създадена е дървовидна структура, репрезентираща взаимовръзките между преглежданото действие и други свързани с него.
- Поддръжка на „Имейл“ протокол към електронния обмен. Тази функционалност изцяло замества и разширява наличната в настолното приложение на Archimed eProcess интеграция с Microsoft Outlook, като:
- Едновременен и проследим достъп на служителите до входящата и изходяща кореспонденция през служебни електронни пощенски кутии в интегрирана в Archimed eProcess среда, без нужда от допълнителни приложения, настройки или акаунти за достъп
- Разширява обхвата на модула за електронен обмен на документи в Archimed, чрез осигуряване на възможност на организациите да обменят електронно документи с кореспонденти, които нямат регистрации в СЕОС и ССЕВ;
- Осигурява възможност на организацията, използваща Archimed, да използва функционалностите на модула за електронен обмен, дори да няма регистрация в СЕОС или ССЕВ;
- Осигурява възможност за използване на публична и/или собствена инфраструктура за обмен на документи;
- Използване на утвърден и масов метод за обмен на съобщения с кореспонденти, които нямат Archimed.
- Прикачване на електронно подписано съдържание, при изпращане на документи
- При изпращане на съобщение чрез електронен обмен, може да се укаже съдържанието от електронния архив, което да бъде изпратено:
- Само съдържанието
- Съдържанието с прикрепен подпис (attached signature)
- Съдържанието с отделен подпис (detached signature)
Archimed eProcess Web
- Електронно подписване на файлове съгласно Регламент (ЕС) № 910/2014 (eIDAS).
- Електронно подписване на файлове BISS на B-Trust.
- Електронно подписване с облачен квалифициран електронен подпис на Evrotrust.
- Подписване със сървърен сертификат, който се съхранява в базата на приложението.
- Прикачане на CMS/CAdES подпис към съществуващ файл в системата, когато файлът е подписан извън средата на Архимед.
Създадена е нова страница "Организационна схема", чрез която потребителите имат възможност да преглеждат структурата на организацията, работните календари на служителите и отделите, както и да въвеждат и променят отсъствията на служители.
- Организационната структура може да се прегледа, чрез навигация в нейната дървовидна структура, а може и да се извършва търсене по име или код на отдел или служител;
- При избор на отдел или служител, в дясната част от екрана се визуализират неговите детайли (основен отдел, имейл, описание и пр.), заедно с неговия работен календар. Работният календар включва събития, като назначаване на служител, освобождаване от работа и неговите отсъствия (платени и неплатени отпуски, болнични и др). В случай, че в организационната схема е избран отдел, то работният календар на отдела, включва отсъствията за служители в отдела;
- Потребителите, които притежават ролята „Task Manager”, могат да отбелязват отсъствия в работния календар за други служители.
Разработената функционалност осигурява възможност на потребителите на приложението да отбелязват важни за тях документи в системата, така че те да бъдат лесно откривани и да бъдат извършвани действия върху тях. След отпадането на притурката "Насочвания към мен", тази функционалност насища работния плот с полезна информация, чрез разработката на съответна притурка.
- Създадена е нова страница, която да показва папките с групирани отметки на потребителя. Всяка една отметка и папка в списъка, може да бъде преименувана или изтривана. Добавен е филтър по наименование, така че потребителите с голям брой отметки, лесно да могат да намерят това, което търсят;
- При преглед на документ е добавен бутон, чрез който лесно да може да се създава или премахва отметка, водеща към документа.
Разработена е възможност за бърз преглед на съдържанието на прикачените към електронния архив на документ файлове в рамките на приложението. Прегледът позволява, само с един клик, потребителят да се запознае със съдържанието на файл, без да е необходимо записването му на компютъра и/или отварянето му в специализирано приложение.
Предварителният преглед се поддържа за следните файлови формати:
- Растерни изображения: .avif; .gif; .jpg; .jpeg; .jfif; .pjpeg; .pjp; .png; .webp и др.
- Векторни изображения: .svg
- Видео: .mp4; .ogg
- Аудио: .wav; .mp3
- PDF: .pdf
- Текстови файлове: .txt; .md
- Microsoft Office документи:.docx; .doc; .xlsx; .xls; xlsm и др.
- Технически чертежи (2D/3D CAD), при наличие на лиценз за CAD Exchanger и за поддържаните от него файлови формати.
За да се информира потребителят на Archimed за това, дали даден служител е в отпуск, в диалога за избор на служител, е сменена иконата пред тези, които в момента отсъстват. По този начин може да се избегне регистрирането на вътрешен документ, насочване или друго действие към служители, които не са на разположение.
Разработени са нови елементи към падащото меню „Действия“: „отговори с преписка“, „отговори с междинен документ“.
Предоставя се възможност за преглед на всички действия извършени по документи, до които имам достъп в системата. Има възможност за използването на бързи филтри:
- Дата
- Регистратор
- От служител
- Към служител
- Тип на действието
Реализирано е търсене по задачи с цел прецизно намиране на задачи в системата. Има възможност за използване на следните филтри:
- Дата на поставяне на задачата;
- Дата на отговора на задачата;
- Краен срок (дата) / Без краен срок
- Състояние на задача;
- Регистратор;
- Сроков контрол;
- Служител поставил задачата;
- Служител получил задачата;
- Търсене по текст в задачата/ в отговора на задачата;
- Допълнителни критерии по документите, към които могат да се търсят задачи:
- Регистрационна дата на документа;
- Тип кореспонденция;
- Работно състояние;
- Тип документ;
- Маршрут;
- Дейност.
Разработена е функционалност за известяване на потребителя в реално време за насочени документи, поставени/отговорени задачи и др.
- Броят на новите известия се вижда в приложението с връзка, която води до списъка непрочетени известия. Добавена е и възможност всички известия да бъдат игнорирани.
- Всяко известие може да се появи и в центъра за известия на Windows.
- Всяко известие води потребителя до страницата на обекта, за който се отнася, напр. при натискане на известие за поставена задача, действието се прехвърля към страницата с детайлите на самата задача.
Обновената справка „Деловоден дневник“ дава възможност за допълнително филтриране на резултатите, които вече имат табличен вид.
При извеждане на повече от една страници с резултати, системата показва общия брой на резултатите, пореден номер на текуща страница и дава възможност за бърз преход между тях.
Добавена е възможност за експортиране на списъците в приложението, както в PDF формат, така и в Excel, за да се позволи тяхната нататъшна обработка.
При принтиране на страница (в т.ч. в PDF формат) от приложението, излишното съдържание вече се скрива, като така максимално се използва пространството в печатните форми.
Системата позволява да бъдат създавани шаблони за често използваните насочвания, като това редуцира поставянето на тези насочвания до действие с един клик.
Опционална възможност. По този начин се дава възможност лесно да се извършват последващи действия с документа, без да е необходимо той да бъде намиран с други средства.
При избор на елемент от номенклатура, потребителят може с изписването само на няколко символа бързо да намери и избере търсения от него елемент, без да е необходимо отварянето на допълнителен диалог и обхождане на цялата структура на номенклатурата.
- Оптимизирана подредба на данните. За да се акцентира върху основната част от данните, са реализирани промени в основния изглед на документ:
- Добавени са индикатори до номера на документа, които видимо показват, че документът е резолиран и/или класиран.
- Информацията за резолюцията е по-подробна и изведена заедно с тази за класирането на документа.
- Преработен е изглед „Насочвания“, така че да даде по-пълна информация за насочванията, както възможност за тяхното бързо филтриране, като:
- Добавени са бързи филтри по състояние, като по подразбиране се показват само неотговорените насочвания.
- Информацията за насочванията е допълнена с всички техни реквизити.
- Изглед „История“ замени „Движение“ и той хронологично показва действията по документа, като:
- Добавени са бързи филтри, които да филтрират съдържанието на списъка, така че потребителят лесно и бързо да може да открие действията, които го интересуват (и при желание да ги експортира);
- Добавени са всички действия, които до момента се визуализираха само в изглед „Задачи“ – такива, които са свързани с поставянето, отговора, редактирането и деактивирането на задача;
- Всички действия са подредени по датата на тяхното възникване (по т.нар. „Системна дата“)
- Обединени са изгледите „Междинни“ и „Връзки“, като новият изглед „Междинни и свързани“ (за иницииращи документи) или „Свързани“ (за междинни документи) събира на едно място междинните документи по преписката и свързаните документи.
- Промени в основния изглед на документ:
- Текущата секция "Дело" е трансформирана и включва вече следните параметри, представено на два реда:
- Текст на резолюция;
- Резолиран на;
- Резолиран от;
- Дело;
- Срок на съхранение.
- Полетата Резолиран от и Резолюция, са премахнати от местоположението им до момента;
- Добавени са баджове "Резолиран" в цвят лилав и "Класиран" в цвят синьо.
- Текущата секция "Дело" е трансформирана и включва вече следните параметри, представено на два реда:
За да се постигне по-високо насищане с полезна за потребителя информация, в страница „Работен плот“, са реализирани следните промени в притурките:
- Новите притурки "Неотговорени насочвания " заменят "Неотговорени задачи" и „Насочвания към мен“, като тяхното съдържание вече е ориентирано към действията по насочване, вместо към насочените документи.
- Към информацията за документ във всяка от притурките са добавени типът документ, регистрационният индекс, крайният срок и идентификатора на кореспондента..
- Дължината на текста е ограничена до 40 символа (при надвишаване на този размер, остатъка от текста бива заменен от многоточие);
- В допълнение на броя на всички неотговорени насочвания, вече се вижда и броят на тези с очакван отговор „Подпис“. Налична е и връзка, чрез която да се зареди техният детайлен списък;
- В страниците „Документи“, „Насочвания“ и „Действия“ е заменен филтъра по дата с филтър по дата на създаване на съответните елементи.
- В страниците за търсене на насочвания, документи и действия е добавен филтър по дата на създаване.
- В списъците с резултати е добавена инфо икона, която се появява в случаите, когато датата на елемента се различава от датата на неговото създаване.
- Възможност за изтегляне на няколко файла от електронния архив на документ с едно потребителско действие.
- За улеснение на потребителите при създаване на електронен архив към документ, чрез намаляване на броя необходими итерации с мишката е направено следното:
- Създадена е „drop” зона за влачене на файлове;
- Добавен е бутон „Избери файлове“, чрез който могат да се изберат множество файлове от локалния компютър;
- Добавена е опция, когато е добавен поне един файл, използвайки методите по-горе и чрез която да се създаде архив, който да се публикува автоматично;
- Запазена е възможността да се създаде празен архив.
- Наличие на диалог „Свойства“ на прикачен в към документ файл. Диалогът е достъпен от елемент със същото име в меню „Действия“ на файл и цели да систематизира информацията и да се повиши нейната прегледност.
- Променена е подредбата на елементите в меню „Действия“ на прикачен файл в електронен архив на документ.
Archimed eProcess Desktop
Създадена е възможност за търсене на действие, свързано с регистрацията на документа по имейл.
Разработен е механизъм за известяване на потребителите за очакващо регистрация съобщение от е-Обмен в лентата на задачите на Windows.
За да се информира потребителят на Archimed за това, дали даден служител е в отпуск, в диалога за избор на служител, е сменена иконата пред тези, които в момента отсъстват. По този начин може да се избегне регистрирането на вътрешен документ, задача или друго действие към служители, които не са на разположение.
Променен е „Основен филтър" в изглед „Документи“, така че:
- Филтрирането по дата, вече филтрира по дата на създаване на документа;
- Възможно е филтриране на документите и по часа на тяхното създаване;
- В списъка с документи е добавена колона, съдържаща датата и часа на създаване на документа.
- Интерфейсът на формата е ергономичен и предлага удобни и използваеми в практиката комбинации от филтри;
- Добавени са филтри, които позволяват да се филтрира съдържанието спрямо „Очакван отговор“ на насочванията.
- Преработен е изглед „Насочвания“, така че да даде по-пълна информация за насочванията, както възможност за тяхното бързо филтриране, като:
- Добавени са бързи филтри по състояние, като по подразбиране се показват само неотговорените насочвания.
- Възможен е експорт на съдържанието на изгледа.
- Изглед „История“ замени „Движение“ и той хронологично показва действията по документа, като:
- Добавени са бързи филтри, които да филтрират съдържанието на списъка, така че потребителят лесно и бързо да може да открие действията, които го интересуват (и при желание да ги експортира);
- Добавени са всички действия, които до момента се визуализираха само в изглед „Задачи“ – такива, които са свързани с поставянето, отговора, редактирането и деактивирането на задача;
- Всички действия са подредени по датата на тяхното възникване (по т.нар. „Системна дата“)